Wiarygodność finansowa – czym jest i jak ją sprawdzić?

wiarygodność finansowaPotrzebujesz środków na zakup upragnionego mieszkania lub budowę domu? Planujesz zaciągnąć na ten cel kredyt hipoteczny ale nie jesteś pewny czy bank przychyli się do Twojej prośby kredytowej? Bank decydując o przyznaniu nam upragnionego kredytu z całą pewnością zweryfikuje naszą wiarygodność finansową i na jej podstawie wyda stosowaną decyzję. Sprawdźmy zatem czym jest owa wiarygodność finansowa oraz w jaki sposób można ją ustalić by skutecznie zweryfikować swoje możliwości kredytowe.

Czym jest wiarygodność finansowa?

Wiarygodność finansowa określa naszą szansę na uzyskanie w banku kredytu. Bank weryfikując wiarygodność finansową swojego potencjalnego klienta próbuje ustalić czy będzie on w przyszłości rzetelnie ten kredyt spłacać. Można zatem powiedzieć iż parametr ten ma zadanie zbadać czy osoba ubiegająca się o kredyt jest uczciwa i rzetelna oraz że można jej zawierzyć iż ów kredyt będzie miała z czego spłacać.

Jak ustalić wiarygodność finansową?

W celu zminimalizowania ryzyka związanego z udzieleniem kredytu banki muszą nas dokładnie sprawdzić. Bank stara się w takiej sytuacji ustalić czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać regularnie raty kredytu. Aby to potwierdzić pracownik banku sprawdza czy osoba wnioskująca o kredyt figuruje w określonych rejestrach. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to podmiot, który umożliwia sprawdzenie swojej sytuacji kredytowej. Jest to instytucja, której zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków oraz SKOK-ów. Z BIK współpracują aktualnie prawie wszystkie banki komercyjne oraz spółdzielcze w Polsce. Jakie dane przetwarza BIK? Biuro Informacji Kredytowej przetwarza zarówno pozytywne informacje, które są przekazywane przez poszczególne instytucje, jak i te negatywne, czyli informacje o kredytach, które były spłacane z opóźnieniem. Dla kredytodawców czyli banków dostęp do tego typu informacji jest istotnym wsparciem w podejmowaniu ważnych decyzji kredytowych, gdyż informacje o poprzednich zobowiązaniach klienta pomagają właściwie ocenić sytuację i prognozować, czy klient będzie w stanie terminowo regulować należne raty.

Na co warto zwrócić uwagę biorąc kredyt hipoteczny?

Starając się o kredyt hipoteczny warto również pamiętać o tym aby pozbyć się wszelkiego rodzaju zobowiązań finansowych już na około trzy miesiące przed złożeniem zapytania o kredyt hipoteczny. Dlaczego? Ponieważ każde nasze obciążenie finansowe, istniejące w chwili składania wniosku kredytowego lub nawet na około 3 miesiące przed tą datą będzie negatywnie wpływać na naszą zdolność kredytową. Inaczej mówiąc jeśli w okresie 3 miesięcy poprzedzających moment złożenia wniosku kredytowego posiadamy np. inny niespłacony jeszcze kredyt to nasza wiarygodność finansowa jest automatycznie mniejsza. Nie chcąc zatem pozbawiać się możliwości uzyskania kredytu hipotecznego warto we wskazanym wyżej terminie uregulować wszystkie nasze istniejące zobowiązania finansowe i dopiero potem złożyć wniosek o kredyt hipoteczny.

Jak poprawić swoją wiarygodność finansową w oczach banku?

To pytanie zadają sobie chyba wszyscy, którzy planują zaciągnąć wieloletni kredyt na zakup mieszkania. Bank może bowiem nie zechcieć ryzykować sprawdzania naszej wiarygodności finansowej jako pierwsza instytucja. Jeśli nie mamy zatem praktycznie żadnej przeszłości kredytowej to w przypadku kredytów na dużą sumę banki często nie chcą ryzykować i odrzucają dany wniosek kredytowy. Aby zatem lepiej wypaść w oczach banku w momencie składania wniosku kredytowego wiele osób decyduje się już na kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej dokonać zakupu na raty jakiegoś urządzenia, którego zakup za gotówkę i tak mieli w planach. W ten sposób zwiększają swoje szanse na pozytywną odpowiedź banku w przyszłości, gdyż terminowo spłacając ten nieduży kredyt budują swoją pozytywną historię kredytową. Tego typu transakcje zdecydowanie zwiększą naszą wiarygodność finansową.

Zastanawiasz się może czy masz szansę uzyskać kredyt hipoteczny?

Zapytaj doradcę ROYAL FINANSE o najlepszy kredyt hipoteczny

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *